


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 3.1 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 985 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 5 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 11.3 nC |
| Drain to Source Resistance | 41 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 150 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3.1 V |
Stock: 21964
Distributors
pcbx
Unit Price$0.50697
Ext.Price$0.50697
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.50697 | $0.50697 |
| 10 | $0.44456 | $4.44560 |
| 25 | $0.42922 | $10.73050 |
| 50 | $0.41441 | $20.72050 |
| 100 | $0.40010 | $40.01000 |
| 300 | $0.39896 | $119.68800 |
| 500 | $0.39782 | $198.91000 |
| 1000 | $0.39669 | $396.69000 |
| 3000 | $0.37334 | $1120.02000 |
| 5000 | $0.35137 | $1756.85000 |
